Udźwig to ustalona przez producenta masa ładunku, jaką winda w gotowości do pracy może podnieść z zachowaniem środka ciężkości określonym dla określonego urządzania.
Udźwig hydrauliczny jest zaprojektowany do podnoszenia i opuszczania ładunku o masie nominalnej ustalonej w wykresie udźwigu. Nie jest ona jednak ustalona dla masy na całej powierzchni platformy. Tabela obowiązująca dla zakupionej windy załadowczej znajduje się również na bocznym elemencie obsługowym. W czasie załadunku i rozładunku towaru, należy umieścić ładunek na zaznaczonym na platformie środkiem ciężkości. Jeśli towar zostanie prawidłowo załadowany na windę, udźwig nominalny może wynosić parametry podane w wykresie.
W niektórych przypadkach windy o tych samych udźwigach mogą posiadać inne punkty ciężkości. W takiej sytuacji trudno dokonać ich porównania. Aby zrozumieć znacznie takiego zjawiska, do wind dołączany jest wykres „moment udźwigu”. Opisuję on nominalny udźwig windy z dostosowaniem się do środka ciężkości. W czasie porównania dwóch wykresów o tym samym udźwigu, możemy zobaczyć, która jest bardziej wydajna. Możemy także poznać jej odporność platformy na trudne warunki. Udźwig jest podawany w kilogramach, zaś środek ciężkości jest podawany w milimetrach mierzony od końca zabudowy pojazdu.